1. pl
  2. uk
04 kwietnia 2023

Czy obywatelowi Ukrainy posiadającemu PESEL UKR opłaca się składać wniosek 
o zezwolenie na pobyt czasowy?

 

Numer PESEL z adnotacją UKR

 

PESEL UKR nadawany jest osobie, która od dnia 24 lutego 2022 r. przybyła do Polski
z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi, posiada ukraińskie obywatelstwo bądź jest małżonkiem obywatela Ukrainy, obywatelem Ukrainy posiadającym Kartę Polaka lub członkiem jego najbliższej rodziny.

Status UKR nie jest nadany raz na zawsze. Można go stracić m in. wyjeżdżając z Polski

na dłużej niż 30 dni.

 

 

 

Czy każdy obywatel Ukrainy posiadający PESEL UKR może złożyć wniosek

o pobyt czasowy?

 

Nie. Mogą to zrobić wyłącznie cudzoziemcy posiadający PESEL ze statusem UKR, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą. Nie jest więc możliwe ubieganie się o zezwolenia na pobyt (kartę pobytu) dla dzieci bądź żony, która nie pracuje. Nawet jeżeli wniosek zostanie wysłany do urzędu nie zostanie on rozpatrzony. 

 

 


   

Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR,

mogą ubiegać się o udzielenie zezwolenia na:

 

  • pobyt czasowy i pracę

  • pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej

  • pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji

 


 

 

 

Na jakich zasadach rozpatrywane są wnioski o pobyt?

 

Wnioski rozpatrywane będą na takich samych zasadach jak w przypadku obywateli Ukrainy posiadających "zwykły" PESEL. Wnioskujący powinien złożyć identyczny komplet dokumentów, dokonać stosownych opłat i spełniać wymogi określone w przepisach ustawy o cudzoziemcach. W przypadku nie spełnienia pewnych wymogów urząd może wyjątkowo udzielić zezwolenia na pobyt ale tylko NA OKRES 1 ROKU. Nowością jest rezygnacja

z wymogu obecności cudzoziemca w urzędzie wojewódzkim w celu pobrania odcisków palców. Zostaną one pobrane z rejestru PESEL.

 

 

 

Czy zawsze opłaca się złożyć wniosek o pobyt?

 

Zależy to od indywidualnej sytuacji cudzoziemca, m.in jego planów na przyszłość. Należy pamiętać, iż udzielenie zezwolenia na pobyt powoduje zakończenie korzystania z ochrony czasowej i zapisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Pozbawia możliwości korzystania z dedykowanych form wsparcia. W przypadku utraty pracy zezwolenie na pobyt czasowy (karta pobytu) może zostać cofnięte. 

 

 

 

NIE WIESZ CO ROBIĆ?

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

 

Potrzebujesz więcej informacji?

Witaj, jestem Katia, chętnie porozmawiam

+48 600 984 055 

Wypełnij formularz 

skontaktujemy się z Tobą

Zadzwoń lub napisz

Imię i nazwisko

Wpisz adres  e-mail:

Wpisz numer telefonu

Przetwarzamy Twoje dane (Letigo Edyta Trybuchowska, ul. Lwowska 25/116,

65-225 Zielona Góra, tel. +48 600 984 055, adres e-mail: biuro@letigo.pl) dla realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów: 1) w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (do momentu udzielenia odpowiedzi lub jeżeli zgłosisz skuteczny sprzeciwu wobec przetwarzania), 2) w celu ustalenia, dochodzenia lub obrony przed ewentualnymi roszczeniami (do momentu ich przedawnienia).

Podanie tych danych jest dobrowolne, przy czym ich brak uniemożliwi nam udzielenie odpowiedzi na wiadomość, przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego. Twoje dane udostępnimy podmiotom zajmującym się hostingiem strony oraz podmiotom zapewniającym obsługę IT. Masz prawo dostępu do swoich danych, ich poprawiania, żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Ostatnie wpisy

tel. +48 600 984 055

biuro@letigo.pl

kateryna@letigo.pl

Edyta Trybuchowska