Coraz większa liczba obywateli Ukrainy decyduje się na składanie wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. Zgodnie z danymi Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w całym 2023 roku złożono 1,8 tys. takich wniosków, natomiast do końca września 2024 roku już 4,5 tys.* Zwiększone zainteresowanie ochroną wynika m.in. z zaostrzenia przepisów mobilizacyjnych oraz trudności w uzyskaniu paszportu w polskich konsulatach.
Istnieją dwa rodzaje ochrony międzynarodowej: status uchodźcy i ochrona uzupełniająca.
Zasady ochrony dla osób ze statusem uchodźcy i ochrony uzupełniającej są bardzo podobne. W obu przypadkach cudzoziemiec zyskuje prawo pobytu w Polsce. Co do zasady jest ono bezterminowe, różny jest natomiast termin ważności karty pobytu. Jeśli osoba uzyska status uchodźcy, karta wydawana jest na 3 lata, natomiast w przypadku ochrony uzupełniającej – na 2 lata. Uchodźca otrzymuje dodatkowo paszport genewski, który nie przysługuje osobie objętej ochroną uzupełniającą.
********************
Paszport genewski (Genewski Dokument Podróży) - dokument podróży wydawany na 2 lata cudzoziemcowi, któremu nadano status uchodźcy. Uprawnia do przekraczania granicy.
********************
Cudzoziemcy objęci ochroną w postaci statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, posiadają uprawnienia/prawa zbliżone do tych, jakie posiadają obywatele Polscy. Mają swobodny swobodny dostęp do rynku pracy – pracodawca może zatrudniać ich bez konieczności uzyskiwania dodatkowych dokumentów, takich jak zezwolenie na pracę czy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Mogą również prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak Polacy. Po 5 latach pobytu na podstawie ochrony międzynarodowej zyskują prawo do złożenia wniosku o pobyt stały.
Urząd do Spraw Cudzoziemców analizuje możliwość nadania statusu uchodźcy oraz ochrony uzupełniającej w ramach jednego postępowania. Cudzoziemiec składa jeden wniosek o ochronę międzynarodową. Jeżeli nie spełnia warunków do nadania mu statusu uchodźcy ale powrót do kraju pochodzenia może narazić go na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy przyznawana jest mu ochrona uzupełniająca.
Planujesz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt?
Skonsultuj swoją sytuację z ekspertem a unikniesz błędów, które mogą spowodować wydanie negatywnej decyzji.
Letigo. Doradzamy w sprawach legalizacji pobytu od ponad 8 lat!
Witaj, jestem Katia, chętnie porozmawiam
+48 600 984 055
Wypełnij formularz
skontaktujemy się z Tobą
tel. +48 600 984 055
biuro@letigo.pl
kateryna@letigo.pl