Wielu obywateli Ukrainy rozważa możliwość podjęcia pracy w Niemczech. Czy polska firma może oddelegować cudzoziemca do pracy u zachodnich sąsiadów i czy jest to proste?
Swoboda świadczenia usług na terenie UE
Zgodnie z zasadą swobody przepływu usług firma z jednego kraju Unii Europejskiej może świadczyć usługi w innym kraju Unii. W ramach tej swobody polskie firmy realizują kontrakty w Niemczech i mogą oddelegować tam do pracy swoich pracowników, zarówno Polaków jak i cudzoziemców.
O ile wysłanie polskiego pracownika nie stanowi większego problemu to już w przypadku pracownika, który pochodzi np. z Ukrainy sprawy się komplikują. W odniesieniu do cudzoziemców pochodzących spoza UE istnieją bowiem dodatkowe wymogi, które należy spełnić, aby praca na terenie RFN była legalna.
Zasady delegowania cudzoziemców
Generalna zasada, wynikająca z ogólnych przepisów unijnych stanowi, że jeżeli cudzoziemiec posiada legalną pracę i legalny pobyt w jednym z krajów członkowskich to firma w której pracuje, może przejściowo oddelegować go do pracy w innym kraju. Delegowanie cudzoziemców nie może być jednak usługą samą w sobie. Firmie nie wolno zatrudnić obcokrajowca tylko po to, żeby wysłać go do pracy za granicą. Takie delegowanie jest nielegalne.
Delegowanie do Niemiec
Delegując obcokrajowca należy wziąć także pod uwagę lokalne przepisy kraju, do którego pracownik jest wysyłany. Niemcy pozostawili najwięcej barier utrudniających delegowanie pracowników z krajów trzecich*.
Polska firma może oddelegować tam pracownika z Ukrainy dopiero po uzyskaniu możliwości pobytu w Niemczech w celu wykonywania pracy poprzez: notyfikację (zgłoszenie), meldunek, wizę Vander Elst.
Oddelegowanie bez wizy Vander Elst jest niezgodne z prawem. Problem polega na tym,
że bardzo trudno tę wizę uzyskać. Wniosek wizowy można złożyć wyłącznie w Ambasadzie Niemiec w Warszawie, po wcześniejszej rezerwacji terminu wizyty za pośrednictwem strony internetowej. Już samo zarezerwowanie terminu stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ są one trudno dostępne.
Jeżeli się to uda konieczne jest osobiste złożenie wniosku o wizę wraz z takimi załącznikami jak m.in.: kontrakt między polskim pracodawcą a firmą niemiecką, dokumenty potwierdzające zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce, zaświadczenie o zameldowaniu
w Polsce, dowód ubezpieczenia na czas oddelegowania (dokument A1 + karta EKUZ).
Wiza Vander Elst nie pozwala na swobodne podejmowanie pracy w Niemczech. Wydawana jest na okres świadczenia konkretnej usługi. W jej treści widnieje adres, pod którym cudzoziemiec może pracować i każda praca poza tym miejscem uznawana jest za nielegalną.
W temacie delegowania obywateli krajów trzecich (np. Ukrainy) do Niemiec istnieje wiele nieprawdziwych opinii. Oto kilka z nich:
BŁĄD 1.
Zaświadczenie A1 = legalna praca
W ogłoszeniach można spotkać oferty pracy w Niemczech „na formularzu A1”. Mogłoby to sugerować, że A1 jest jedynym dokumentem wymaganym od cudzoziemców, niezbędnym do legalnego oddelegowania.
Tymczasem zaświadczenie A1, wydawane przez ZUS, pozwala udowodnić, że pracownik podlega pod polskie przepisy ubezpieczenia społecznego. Dzięki niemu nie jest konieczne dodatkowe opłacanie składek na ubezpieczenie w Niemczech.
A1, podobnie jak EKUZ, jest niezbędne do oddelegowania pracownika, ale w przypadku cudzoziemca spoza UE nie są to jedyne dokumenty.
BŁĄD 2.
Obywatel Ukrainy może wyjechać do Niemiec na 90 dni więc nie potrzebuje do pracy dodatkowej wizy
Częstym błędem jest również przekonanie, że osoby, które posiadają paszport biometryczny umożliwiający wjazd do Niemiec w ramach ruchu bezwizowego nie potrzebują wizy Vander Elst.
Możliwość wjazdu do Niemiec nie oznacza, że cudzoziemiec ma prawo do wykonywania tam pracy. Ruch bezwizowy zezwala na pobyt w charakterze turysty, odwiedzenie rodziny, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, spotkaniach biznesowych. Nie pozwala natomiast na podjęcie zatrudnienia.
Podobnie polska wiza D, zezwolenie na pobyt czasowy uzyskane w Polsce nie są uznawane w Niemczech jako podstawa pobytu pozwalająca na wykonywanie pracy.
BŁĄD 3.
Korzystanie z ochrony czasowej w Polsce pozwala na wykonywanie pracy
w dowolnym kraju UE
Każdy z krajów Unii Europejskiej przyjął własne, szczegółowe regulacje w stosunku do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Europy po 24.02.2022 roku, w efekcie działań wojennych prowadzonych na terytorium tego państwa.
Objęcie ochroną czasową w Polsce (posiadanie numeru PESEL UKR/ diaa.pl) pozwala na pobyt i wykonywanie pracy w Polsce, bez konieczności wcześniejszego uzyskiwania zezwolenia na pracę (na podstawie powiadomienia). Nie oznacza to jednak, że status PESEL UKR pozwala na wykonywanie pracy na terenie innych państw UE.
Co grozi cudzoziemcowi, który skusi się na nielegalne oddelegowanie
Firma, która zdecyduje się na delegowania ukraińskich pracowników do Niemiec bez wymaganych dokumentów naraża się na szereg sankcji, włącznie z karą finansową
w wysokości do 500 000 euro.
Przewidziano także kary dla pracownika. W przypadku oddelegowania niezgodnego
z prawem cudzoziemcowi grozi kara grzywny do 5 000 euro, deportacja do kraju ojczystego i zakaz ponownego wjazdu do Niemiec. W sytuacji stwierdzenia wykonywania pracy bez zezwolenia po raz drugi cudzoziemiec może zostać skazany na karę pozbawienia wolności.
Zgadzając się na skierowanie do pracy w Niemczech należy pamiętać, że legalne oddelegowanie nie jest możliwe bez uzyskania dodatkowych dokumentów. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto zastanowić się czy firma oferująca zatrudnienie jest uczciwa a proponowana praca legalna. W przeciwnym przypadku można narazić się na szereg bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.
Obywatele krajów trzecich (Ukrainy) nie mogą być delegowani do pracy za granicą na takich samych zasadach jak obywatele Polski.
Dokumenty umożliwiające legalny pobyt i pracę w Polsce nie są wystarczające do wykonywania pracy w Niemczech. Wobec obywateli krajów trzecich, co do zasady, wymagana jest wiza Vander Elst.
Oddelegowanie do pracy w Niemczech bez wizy Vander Elst jest naruszeniem niemieckich przepisów migracyjnych zagrożonym karami zarówno dla firmy, która deleguje jak i dla oddelegowanego cudzoziemca.
Wiza Vander Elst nie umożliwia legalnej pracy w dowolnej firmie, na terenie całych Niemiec.
Ruch bezwizowy nie pozwala na wykonywanie pracy w Niemczech.
PESEL UKR nie stanowi podstawy do wykonywanie pracy w dowolnym kraju Unii.
A1 nie jest jedynym dokumentem, potrzebnym do podjęcia legalnej pracy w RFN.
Firma, która deleguje do pracy w Niemczech zaraz po podpisaniu umowy nie robi tego legalnie.
*Kraj trzeci to państwo, które nie należy do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz inne niż Szwajcaria.
Państwami członkowskimi Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) są państwa Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein
Masz pytanie dotyczące legalnego pobytu lub pracy?
Potrzebujesz kartę pobytu?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! +48 600 984 055 Viber, WhatsApp
Witaj, jestem Katia, chętnie porozmawiam
+48 600 984 055
Wypełnij formularz
skontaktujemy się z Tobą
tel. +48 600 984 055
biuro@letigo.pl
kateryna@letigo.pl