1. pl
  2. uk
28 czerwca 2024

Karty pobytu dla osób z PESEL UKR. Praktyczny przewodnik.

 

Zgodnie z najnowszą wersją specustawy ukraińskiej* pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025 roku. Zmiana przepisów umożliwia także rozszerzenie grupy uchodźców uprawnionych do ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy. Proces ten zostanie przeprowadzony w dwóch etapach. Od 1 lipca 2024 roku możliwe będzie składanie wniosków o zezwolenie na pobyt dla małżonków i dzieci  (z UKR), w celu połączenia z rodziną. Natomiast od 2025 roku kartę pobytu będą mogły otrzymać osoby, które nie pracują, nie prowadzą działalności gospodarczej i nie mają w Polsce rodziny, do której mogłyby dołączyć. W tym przypadku status UKR zostanie przekształcony w trzyletnią kartę pobytu, przyznawaną w specjalnym trybie, według zupełnie nowych zasad.

 

 

 

Dlaczego osoby posiadające PESEL UKR nie mogą składać wniosków o dowolne zezwolenie
na pobyt?

 

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w czasie wojny i otrzymali numer PESEL UKR, zostali objęci ochroną czasową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba korzystająca z ochrony czasowej nie może starać się o zezwolenie na pobyt czasowy. Jeśli złoży wniosek, urząd ma obowiązek go odrzucić (odmówić wszczęcia postępowania).

 

1 kwietnia 2023 r. wprowadzono wyjątek od tej zasady. Umożliwiono składanie wniosków o pobyt tym obywatelom Ukrainy posiadającym status UKR, których celem pobytu w Polsce jest praca lub prowadzenie działalności gospodarczej.

 

   

 

 

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną już od 01.07.2024 r.

 

Po zezwoleniu na uzyskanie karty pobytu dla osób pracujących i prowadzących działalność gospodarczą, z niecierpliwością oczekiwano na rozszerzenie tej możliwości także na dzieci i niepracujących małżonków z UKR. W efekcie wybuchu wojny wielu mężczyzn pracujących w Polsce sprowadziło tu swoje rodziny. Ochrona czasowa, przedłużana co kilka miesięcy, nie zapewniała im poczucia stabilizacji. Sytuacja zmieni się już 1 lipca 2024 roku. Od tego dnia możliwe będzie składanie wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną.

 

    

Należy pamiętać, iż zezwolenie na połączenie z rodziną jest przeznaczone dla członków rodziny (żony/męża/dzieci) cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt czasowy, pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE. Rodzina "dołącza" do tego zezwolenia. Jeżeli obywatel Ukrainy przebywa w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, wizy, przedłużeń wynikających ze specustawy ukraińskiej i nie zamierza składać wniosku o zezwolenie na pobyt, jego niepracująca żona, dzieci nie będą mogli uzyskać karty pobytu. Nie będą mieli do kogo „dołączyć”.

 

Sam fakt posiadania przez ojca zezwolenia na pobyt nie gwarantuje uzyskania karty pobytu dla dzieci czy żony. Aby uzyskać pozytywną decyzję, członek rodziny musi spełnić dodatkowe warunki: posiadać ubezpieczenie zdrowotne, miejsce zamieszkania oraz źródło utrzymania. Rodzina cudzoziemca nie otrzyma karty pobytu, jeśli dochody ojca są zbyt niskie, nie pozwalają na pokrycie kosztów jej utrzymania.

 

Zalety zezwolenia - połączenie z rodziną

 

Karta pobytu wydana w związku z uzyskaniem zezwolenia na pobyt w celu połączenia z rodziną posiada kilka istotnych zalet. Przede wszystkim uprawnia do wykonywania pracy bez konieczności posiadania dodatkowego zezwolenia na pracę. 
W praktyce oznacza to, że cudzoziemiec może być zatrudniany na takich samych zasadach jak Polak. Może swobodnie zmieniać pracodawców, zajmowane stanowiska, wymiar czasu pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet opiekujących się małymi dziećmi, które nie zawsze mogą pracować na pełny etat. Zezwolenie wydane w związku z połączeniem umożliwia zarówno na pracę na część etatu (½ , ¼, ...), jak i pozwala na rezygnację z pracy bez ryzyka utraty karty pobytu .

 

Inną korzyścią dla posiadaczy tego typu zezwolenia jest możliwość zakładania i prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, nawet w przypadku likwidacji ułatwień w tym zakresie, które zostały wprowadzone dzięki przepisom specustawy ukraińskiej.

 

 

Zamiana ochrony czasowej (PESEL UKR) na pobyt czasowy 

 

Od 2025 roku zostanie wprowadzony jeszcze jeden, specjalny tryb wydawania kart dla ukraińskich uchodźców. Status UKR będzie można "zamienić" na kartę pobytu.

 

Wniosek będzie mógł złożyć obywatel Ukrainy, który:

  1. posiadał status UKR w dniu 4 marca 2024 r. oraz
  2. posiada aktywny status UKR w dniu złożenia wniosku oraz
  3. posiadał nieprzerwany status UKR przynajmniej przez 365 dni.

 

 

„Specjalne” karty pobytu będą przyznawane według nowych zasad. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną, a czas oczekiwania na uzyskanie karty ma wynosić maksymalnie 90 dni. W formularzu wniosku będą zawarte dane paszportowe, co sugeruje, że złożyć go będą mogły jedynie osoby, które posiadają ważny paszport. Karta będzie wydawana na okres 3 lat i będzie zawierała adnotację "poprzednio posiadał ochronę czasową". Mogą ją również otrzymać dzieci posiadające PESEL UKR, urodzone w Polsce. Szczegóły dotyczące tej procedury nie są jeszcze znane, zostaną przedstawione w późniejszym terminie. Nie będzie to karta pozbawiona wad.

 

 

* Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych  innych ustaw. Większość przepisów wchodzi w życie 1 lipca 2024 r.
 

 

 

Planujesz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt?

 

Skonsultuj swoją sytuację z ekspertem a  unikniesz błędów, które mogą spowodować wydanie negatywnej decyzji. 

 

Letigo. Doradzamy w sprawach legalizacji pobytu od ponad 8 lat!

 

 

Potrzebujesz więcej informacji?

Witaj, jestem Katia, chętnie porozmawiam

+48 600 984 055 

Wypełnij formularz 

skontaktujemy się z Tobą

Zadzwoń lub napisz

Imię i nazwisko

Wpisz adres  e-mail:

Wpisz numer telefonu

Przetwarzamy Twoje dane (Letigo Edyta Trybuchowska, ul. Lwowska 25/116,

65-225 Zielona Góra, tel. +48 600 984 055, adres e-mail: biuro@letigo.pl) dla realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów: 1) w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (do momentu udzielenia odpowiedzi lub jeżeli zgłosisz skuteczny sprzeciwu wobec przetwarzania), 2) w celu ustalenia, dochodzenia lub obrony przed ewentualnymi roszczeniami (do momentu ich przedawnienia).

Podanie tych danych jest dobrowolne, przy czym ich brak uniemożliwi nam udzielenie odpowiedzi na wiadomość, przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego. Twoje dane udostępnimy podmiotom zajmującym się hostingiem strony oraz podmiotom zapewniającym obsługę IT. Masz prawo dostępu do swoich danych, ich poprawiania, żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Ostatnie wpisy

tel. +48 600 984 055

biuro@letigo.pl

kateryna@letigo.pl

Edyta Trybuchowska