1. pl
  2. uk
04 marca 2024

Jak obywatel Ukrainy może zapobiec likwidacji firmy założonej w Polsce?

 

AKTUALIZACJA 01.07.2024 r.

 

Aktualnie obywatele Ukrainy, niezależnie od tego jaki dokument stanowi podstawę ich pobytu (wiza, UKR, ruch bezwizowy, inne) mogą założyć w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą.

 

 

Do dalszego prowadzenia firmy konieczne jest zachowanie legalnego pobytu. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej, podstawą pobytu nie może być dotychczasowe zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

 

W związku z zakończeniem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę/zlecenie cudzoziemiec powinien poinformować o tym fakcie urząd oraz złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt przeznaczone dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W przeciwnym wypadku jego firma może zostać zamknięta.

 

 

 

Zakładanie działalności gospodarczej przed wybuchem wojny

 

Do czasu wprowadzenia przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, obywatele Ukrainy mogli zakładać jednoosobową działalność gospodarczą (jdg) tylko wtedy gdy posiadali tytuł pobytowy*, który na to zezwalał. Tytuły te zawiera poniższy rysunek.

 

 

Stosunkowo niewielka grupa obywateli Ukrainy przebywała w Polsce na podstawie wymienionych wyżej dokumentów. W większości przypadków: osób posiadających wizę pracowniczą, zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, przebywających na podstawie ruchu bezwizowego, założenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, nie było więc możliwe.

 

 

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej po wprowadzeniu
specustawy ukraińskiej**

 

Obecnie obywatele Ukrainy mogą wykonywać działalność gospodarczą bez ograniczeń, w każdej
z dostępnych form. Do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wymagane są: LEGALNY POBYT oraz numer PESEL. 

Nie ma znaczenia czy legalny pobyt wynika ze specustawy (cudzoziemiec posiada PESEL UKR), czy
z przepisów ustawy o cudzoziemcach  (pobyt na podstawie ruchu bezwizowego, wizy, zezwolenia na pobyt czasowy - karty pobytu).

 

 

Nie wiadomo, jak długo możliwe będzie otwieranie firm na uproszczonych zasadach. Gdy ustawa
o pomocy obywatelom Ukrainy przestanie obowiązywać, najprawdopodobniej przywrócone zostaną wcześniejsze regulacje – jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł założyć tylko cudzoziemiec, który przebywa w Polsce na podstawie tytułów wskazanych na rysunku nr 1 (m.in. zezwolenia pobyt stały, rezydenta długoterminowego UE, pobyt czasowy uzyskany w związku
z małżeństwem z Polakiem lub połączeniem z rodziną).

 

 

Co zrobić aby utrzymać legalny pobyt pozwalający na prowadzenie
działalności gospodarczej?

 

Zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach, obcokrajowiec, który założył działalność gospodarczą podczas pobytu w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (karty pobytu wydanej w związku z pracą), powinien:

 

1. w ciągu 15 dni POINFORMOWAĆ WOJEWODĘ, który wydał decyz (kartę pobytu) o zakończeniu         wykonywania pracy,  a następnie

 

2. ZŁOŻYĆ WNIOSEK o zezwolenie na pobyt czasowy (kartę pobytu) ze względu na prowadzoną              działalność gospodarczą.

 

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: po co składać wniosek o nowe zezwolenie na pobyt (kartę pobytu) jeżeli aktualna karta jest jeszcze ważna?

 

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę zostało udzielone,  ponieważ cudzoziemiec miał przez okres jego ważności  zagwarantowane zatrudnienie. Obiecał to jego pracodawca podpisując załącznik nr 1 do wniosku o zezwolenie na pobyt. Praca w firmie stanowiła więc jego CEL POBYTU w Polsce.

 

W momencie zwolnienia z firmy i założenia działalności gospodarczej dotychczasowy cel pobytu ustał. Konieczne jest więc złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy (kartę pobytu) W CELU PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ.

 

Nie istnieje żaden przepis, który zwalniałby obywateli Ukrainy z obowiązku złożenia wniosku o nową kartę pobytu!

 

 

Dlaczego teraz szczególnie opłaca się składać wniosek o zezwolenie na pobyt ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą?

 

 Od kwietnia 2022 roku obowiązuje przepis ułatwiający obywatelom Ukrainy prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy (karty pobytu).

 

Ukraińscy przedsiębiorcy nie muszą udowadniać, że prowadzona działalność jest lub stanie się korzystna dla polskiej gospodarki, przez to, że: „przynosi odpowiednio wysoki dochód lub pozytywnie wpływa na krajowy rynek pracy”. W konsekwencji wymagana jest mniejsza ilość dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku. Uzyskanie zezwolenia na pobyt jest prostsze i powinno trwać krócej.

 

 

Ułatwienie to wprowadzono czasowo! W momencie jego zniesienia konieczne będzie udowodnienie, że firma:

 

a) w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku wygenerowała dochód nie niższy niż

12-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej
w województwie, w którym podmiot gospodarczy ma siedzibę lub miejsce zamieszkania lub

 

b) od 12 miesięcy zatrudnia co najmniej 2 pracowników, będących: 

obywatelami polskimi, obywatelami innego państwa członkowskiego UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii, obywatelami państw trzecich (np. Ukrainy), którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały, rezydenta długoterminowego UE lub którym udzielono w PL status uchodźcy, ochronę uzupełniającą, zgodę na pobyt ze względów humanitarnych, zgodę na pobyt tolerowany, ochronę czasową lub

 

c) posiada odpowiednie środki lub prowadzi działania pozwalające na spełnienie tych warunków
w przyszłości.

 

 

 Niezależnie od wyżej opisanych ułatwień, do 30 września 2025 r. obywatele Ukrainy mogą otrzymać  SPECJALNE ZEZWOLENIE NA POBYT CZASOWY. Wydawane jest ono, gdy cudzoziemiec nie spełnia wszystkich wymogów lub w przypadku, gdy zachodzą okoliczności, które w normalnych warunkach spowodowałyby wydanie decyzji negatywnej. 

 

Innymi słowy obywatel Ukrainy, który przed wprowadzeniem "specjalnego  zezwolenia" nie otrzymałby zezwolenia na pobyt, wyjątkowo ma szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji (karty pobytu) na rok. 

 

 

 

Dlaczego legalny pobyt właściciela firmy jest tak ważny?

 

Zgodnie art. 23.3 specustawy, w przypadku gdy pobyt obywatela Ukrainy, który jest właścicielem firmy przestanie być legalny jego firma zostanie wykreślona z Centralnej Ewidencji i Informacji
o Działalności Gospodarczej
(CEIDG). W PRAKTYCE OZNACZA TO ZAMKNIĘCIE FIRMY!!!

 

 

Każdy, kto otworzył swój biznes i nie planuje jego likwidacji powinien jak najszybciej uporządkować kwestię podstawy pobytu w Polsce. Warto skorzystać z istniejących ułatwień zanim zostaną zlikwidowane. Ponowne otwarcie firmy, po zniesieniu przepisów specustawy, najprawdopodobniej nie będzie już takie proste. 

 

 

 

Chcesz zaoszczędzić sobie problemów?  Nie zwlekaj!  Złóż wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy.

 

Potrzebujesz pomocy? 

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!  +48 600 984 055  Viber, WhatsApp

 

 

* Tytuł pobytowy - dokument, która uprawnia do pobytu w Polsce (np. wiza, zezwolenie na pobyt (karta pobytu).

 

** Specustawa ukraińska - Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym              na terytorium tego państwa

 

 

Potrzebujesz więcej informacji?

Witaj, jestem Katia, chętnie porozmawiam

+48 600 984 055 

Wypełnij formularz 

skontaktujemy się z Tobą

Zadzwoń lub napisz

Imię i nazwisko

Wpisz adres  e-mail:

Wpisz numer telefonu

Przetwarzamy Twoje dane (Letigo Edyta Trybuchowska, ul. Lwowska 25/116,

65-225 Zielona Góra, tel. +48 600 984 055, adres e-mail: biuro@letigo.pl) dla realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów: 1) w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym (do momentu udzielenia odpowiedzi lub jeżeli zgłosisz skuteczny sprzeciwu wobec przetwarzania), 2) w celu ustalenia, dochodzenia lub obrony przed ewentualnymi roszczeniami (do momentu ich przedawnienia).

Podanie tych danych jest dobrowolne, przy czym ich brak uniemożliwi nam udzielenie odpowiedzi na wiadomość, przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego. Twoje dane udostępnimy podmiotom zajmującym się hostingiem strony oraz podmiotom zapewniającym obsługę IT. Masz prawo dostępu do swoich danych, ich poprawiania, żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Ostatnie wpisy

tel. +48 600 984 055

biuro@letigo.pl

kateryna@letigo.pl

Edyta Trybuchowska